گسترش نام تجاری چگونه انجام می شود

گسترش نام تجاری چگونه انجام می شود

فهرست مطالب

گسترش نام تجاری چگونه انجام می شود

گسترش نام تجاری زمانی اتفاق می افتد که یک شرکت از یکی از نام های تجاری تثبیت شده خود در یک محصول جدید یا دسته بندی محصول جدید استفاده می کند گاهی اوقات به عنوان کشش برند نیز شناخته می شود استراتژی پشت توسعه برند استفاده از ارزش ویژه برند از قبل تثبیت شده شرکت برای کمک به راه اندازی جدیدترین محصول خود است این شرکت بر وفاداری به برند مشتریان فعلی خود متکی است که امیدوار است آنها را نسبت به پیشنهادات جدید از همان برند پذیراتر کند در صورت موفقیت آمیز بودن توسعه برند می تواند به شرکت کمک کند تا به جمعیتی جدید دست یابد که پایگاه مشتریان خود را گسترش دهد فروش را افزایش دهد و حاشیه سود کلی را افزایش دهد .

نحوه کار فرمت برند چگونه است

گسترش نام تجاری از محبوبیت و وفاداریئ نام تجاریبا یک محصول شناخته شده برای عرضه یک محصول جدید استفاده می کند برای موفقیت باید ارتباط منطقی بین محصول اصلی و کالای جدید وجود داشته باشد یک ارتباط ضعیف یا عدم وجود می تواند منجر به اثر معکوس شود و حتی می تواند به برند مادر آسیب برساند .

توسعه نام تجاری موفق به شرکت ها اجازه می دهد تا محصولات خود را متنوع کرده و  سهم بازار را افزایش دهند  آنها می توانند به شرکت مزیت رقابتی نسبت به رقبای خود که محصولات مشابهی ارائه نمی دهند، بدهند برند موجود به عنوان یک ابزار بازاریابی موثر و ارزان برای محصول جدید عمل می کند.

اپل نمونه ای از شرکتی است که سابقه استفاده موثر از استراتژی توسعه برند برای پیشبرد رشد را دارد این شرکت با شروع کامپیوترهای محبوب مک خود از برند خود برای فروش محصولات در دسته‌های جدید استفاده کرده است، همانطور که در آی‌پد و آیفون مشاهده می‌شود.

اغلب گفته می‌شود که شرکت‌هایی که می‌توانند برند خود را با موفقیت گسترش دهند از اثر هاله سود می‌برند  که به آنها اجازه می‌دهد از برداشت مثبت مصرف‌کنندگان از محصولات خود برای عرضه محصولات جدید سرمایه‌گذاری کنند.

انتقاد از گسترش برند چیست

هزینه معرفی یک محصول از طریق توسعه برند کمتر از هزینه معرفی محصول جدیدی است که هویت برند ندارد برند اصلی پیام را منتقل می کند.

با این حال زمانی که خطوط تولید ناهماهنگی مشخصی داشته باشند پسوندهای برند شکست می‌خورند نام برند حتی ممکن است نور ناخوشایندی را بر روی محصول جدید ایجاد کند قبل از راه اندازی یک محصول جدید مدیران برند باید مخاطبان هدف خود را در نظر داشته باشند و در نظر داشته باشند که کدام محصولات به خوبی با برند شرکت آنها مطابقت دارند.

نمونه‌ای از گسترش ناموفق برند در اوایل دهه 1980 زمانی رخ داد که تولیدکننده شلوار جین معروف تصمیم گرفت خطی از کت و شلوارهای سه تکه مردانه را تحت نام تجاری Levi’s Tailored Classics راه‌اندازی کند.

پس از سال ها فروش ضعیف این شرکت خط تولید را متوقف کرد این شرکت نتوانست بر تلقی مصرف کنندگان از برند به عنوان برندی که با لباس های غیررسمی ناهموار و نه لباس های تجاری مرتبط است غلبه کند با این حال Levi’s از اشتباه خود درس گرفت و در سال 1986 Levi’s Dockers را معرفی کرد، یک سری از شلوارهای خاکی معمولی و سایر پوشاک مردانه که از آن زمان تاکنون به عنوان یک پرفروش ثابت برای این شرکت بوده است.

چگونه می توان گسترش برند را در 10 مرحله انجام داد :

1-استراتژی کلی کسب و کار خود را در نظر بگیرید

یک  برند قوی و متمایز ، رشد شرکت شما را بسیار آسان تر می کند. اما چه نوع شرکتی را می خواهید ؟  آیا قصد دارید به صورت ارگانیک رشد کنید ؟ استراتژی کلی کسب و کار شما زمینه ای برای استراتژی توسعه برند شما است ، بنابراین جایی برای شروع است. اگر در مورد اینکه می‌خواهید شرکت خود را به کجا ببرید، مسر هستید ، برند شما به شما کمک می‌کند تا به آنجا برسید.

2-مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید

مشتریان هدف شما چه کسانی هستند ؟ اگر بگویید “همه” اشتباه بسیار بزرگی مرتکب شده اید. ما در کانون آگهی و تبلیغات هدی با مستمروضوح نشان می‌دهیم که  شرکت‌های با رشد بالا و سود بالا بر داشتن مشتریان هدف مشخص متمرکز شده‌اند. هرچه تمرکز روی مخاطبین بیشتر باشد ، رشد سریعتر است و هرچه مخاطبان هدف متنوع تر باشند ، تلاش های بازاریابی شما کاهش می یابد. بنابراین چگونه متوجه می شوید که گروه مشتری هدف مناسبی را انتخاب کرده اید ؟  اینجاست که مرحله بعدی وارد می شود.

3-درباره گروه مشتری هدف خود تحقیق کنید

شرکت هایی که  تحقیقات سیستماتیک روی گروه مشتری هدف خود انجام می  دهند سریعتر رشد می کنند و سودآورتر هستند علاوه بر این، آنهایی که بیشتر تحقیق می کنند (حداقل یک بار در هر سه ماهه) سریعتر رشد می کنند.

تحقیقات به شما کمک می‌کند دیدگاه و اولویت‌های مشتری هدف خود را درک کنید ، نیازهای آن‌ها را پیش‌بینی کنید و پیام خود را به زبانی بیان کنید که با آن‌ها همخوانی دارد . همچنین به شما می گوید که چگونه به نقاط قوت شرکت و برند فعلی شما نگاه می کنند. به این ترتیب، به طور چشمگیری ریسک بازاریابی مرتبط با توسعه برند را کاهش می دهد.

4-جایگاه برند خود را توسعه دهید

اکنون شما آماده هستید تا جایگاه برند شرکت خود را در بازار خدمات حرفه ای تعیین کنید (که موقعیت یابی بازار نیز نامیده می شود). شرکت شما چه تفاوتی با سایرین دارد و چرا باید مشتریان بالقوه در بین مخاطبان هدف شما همکاری با شما را انتخاب کنند؟

یک شعار تبلیغاتی معمولاً سه تا پنج جمله است و ماهیت موقعیت‌ برند شما در بازار را نشان می‌دهد. شعار باید بر اساس واقعیت باشد، زیرا باید به آنچه وعده داده اید عمل کنید.

5-استراتژی پیام رسانی خود را توسعه دهید

گام بعدی شما یک استراتژی پیام رسانی است که موقعیت برند شما را به پیام هایی برای مخاطبان هدف مختلف تبدیل می کند. مخاطبان هدف شما معمولاً شامل مشتریان بالقوه، کارمندان بالقوه، منابع ارجاع یا سایر تأثیرگذاران و فرصت‌های شراکت بالقوه می‌شوند.

در حالی که جایگاه اصلی برند شما باید برای همه مخاطبان یکسان باشد، هر مخاطبی به جنبه های مختلف آن علاقه مند خواهد بود. پیام‌های ارسالی به هر مخاطب بر مرتبط‌ترین نکات تأکید می‌کند. هر مخاطب همچنین نگرانی های خاصی دارد که باید به آنها رسیدگی شود و هر کدام به انواع مختلفی از شواهد برای پشتیبانی از پیام های شما نیاز دارند. استراتژی پیام رسانی شما باید تمام این نیازها را برطرف کند. این یک گام مهم در ایجاد ارتباط برند شما با مخاطبان هدف شما است.

6-نام، لوگو و شعار خود را توسعه دهید

برای بسیاری از شرکت ها تغییر نام لازم نیست. اما اگر یک شرکت جدید هستید، در حال ادغام هستید یا با نامی که دیگر مناسب موقعیت شما نیست، ممکن است تغییر نام لازم باشد. حتی اگر نام شرکت خود را تغییر ندهید، ممکن است یک لوگو و شعار جدید برای حمایت بهتر از موقعیت برند شما منطقی تر باشد.

به یاد داشته باشید که نام، لوگو و برچسب شما برند شما نیستند. آنها بخشی از هویت برند شما هستند ، راه هایی برای برقراری ارتباط یا نماد برند شما. شما باید آن را زندگی کنید تا آن را واقعی کنید.

و این اشتباه را مرتکب نشوید که لوگوی جدید را به صورت داخلی نشان دهید تا به توافق برسید. آنها برای بازار شما هستند و باید بر اساس میزان ارتباط آنها قضاوت شود، نه اینکه شرکای چقدر آنها را دوست دارند.

7-استراتژی بازاریابی محتوای خود را توسعه دهید

ما می‌توانستیم این مرحله را «استراتژی بازاریابی خود را توسعه دهید» نام گزاری کنیم . اما ما این کار را نکردیم و در عوض ما به دنبال یک  استراتژی بازاریابی محتوا هستیم .

چرا؟ بازاریابی محتوا به ویژه برای شرکت های خدمات حرفه ای در عصر اینترنت مناسب است. تمام کارهایی را که بازاریابی سنتی انجام می دهد، اما آنها را با کارایی بیشتری انجام می دهد. از محتوای آموزشی ارزشمند برای جذب، پرورش و واجد شرایط بودن افراد بالقوه استفاده می کند

به یاد داشته باشید که قدرت برند شما هم به دلیل شهرت و هم دیده شدن است. افزایش دید به تنهایی، بدون تقویت شهرت، به ندرت موفقیت آمیز است. به همین دلیل است که تبلیغات سنتی «آگاهی‌سازی» یا حمایت‌های مالی اغلب نتایج ناامیدکننده‌ای را به همراه دارد. از سوی دیگر، بازاریابی محتوایی باعث افزایش دید و شهرت در یک زمان می شود. همچنین این بهترین راه برای مرتبط کردن برند شما با مخاطبان هدف شما است.

8-وب سایت خود را توسعه دهید

وب سایت شما مهمترین ابزار توسعه برند شماست. سایت شما مکانی است که تمام مخاطبان شما برای یادگیری آنچه انجام می دهید،چگونه آن را انجام می دهید و مشتریان شما چه کسانی هستند مشخص  می کنند. مشتریان احتمالی شرکت شما را صرفا بر اساس وب سایت شما انتخاب نمی کنند. اما اگر سایت شما پیام اشتباهی ارسال کند، ممکن است شما را رد کنند.

علاوه بر این، وب سایت شما خانه محتوای ارزشمند شما خواهد بود. این محتوا به تمرکز تلاش‌های بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) شما تبدیل می‌شود تا مشتریان بالقوه، کارمندان بالقوه و منابع ارجاع شما را پیدا کنند و در مورد شرکت شما اطلاعات کسب کنند. محتوای آنلاین در هر استراتژی توسعه برند مدرن نقش اساسی دارد.

این روزها وب سایت های خدمات حرفه ای در دو نوع عرضه می شوند. اولین مورد یک سایت برندینگ است. چنین سایتی داستان شما را بیان می کند و به شما می گوید که چه کسی هستید، به چه کسی خدمت می کنید و چه کاری انجام می دهید. به طور خلاصه پیام برند شما را منتقل می کند . نوع دیگر موارد فوق را انجام می دهد و همچنین مشتریان بالقوه جدید را ایجاد و پرورش می دهد. ما به این وب سایت های با کارایی بالا می گوییم.

9-جعبه ابزار بازاریابی خود را بسازید

گام بعدی در این فرآیند این است که باقیمانده جعبه ابزار بازاریابی خود را بسازید. این ممکن است شامل «برگ‌های فروش» یک صفحه‌ای باشد که پیشنهادات خدمات اصلی یا بازارهای کلیدی ارائه شده را توصیف می‌کند. به‌علاوه، ممکن است یک «پیچ معرفی» مختصر وجود داشته باشد که شرکت یا پیشنهادات کلیدی را مرور می‌کند و یک بروشور الکترونیکی درباره شرکت .

این جعبه ابزار بازاریابی به طور فزاینده ای شامل فیلم ها نیز می شود. موضوعات ویدیویی پرطرفدار شامل مرورهای کلی شرکت، مطالعات موردی و … است. ارائه خدمات کلیدی نیز بسیار مفید است. اگر این ابزارها به درستی آماده شوند، نه تنها عملکرد توسعه کسب و کار را ایفا می کنند، بلکه برای توسعه برند نیز مهم هستند.

10-پیاده سازی ، پیگیری و تنظیم

این مرحله نهایی در فرآیند توسعه برند ممکن است یکی از مهمترین آنها باشد. بدیهی است که استراتژی توسعه برند برنده اگر هرگز اجرا نشود، فایده چندانی ندارد. ممکن است تعجب کنید که چقدر این اتفاق می افتد. یک استراتژی مستحکم با تمام نیت های خوبی که شرکت می تواند جمع آوری کند، ایجاد و شروع شده است. سپس واقعیت دخالت می کند. مردم مشغول کار مشتری می شوند و وظایف توسعه برند به تعویق می افتد … سپس فراموش می شوند.

به همین دلیل ردیابی بسیار مهم است. ما قویاً توصیه می کنیم که هم اجرای طرح و هم نتایج را پیگیری کنید. آیا استراتژی طبق برنامه اجرا شد؟ با اقدامات عینی، مانند ترافیک جستجو و بازدیدکنندگان وب چه اتفاقی افتاد؟ چه تعداد سرنخ جدید، برنامه های کاربردی کارکنان و فرصت های شراکتی ایجاد شد؟ فقط با ردیابی کل فرآیند می توانید مطمئن شوید که نتیجه گیری درست و انجام تنظیمات درست را دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *