هوش تجاری در مقابل هوش رقابتی

هوش تجاری در مقابل هوش رقابتی

فهرست مطالب

 

هوش تجاری (BI) و هوش رقابتی (CI) هر دو برای بهبود عملکرد و میزان موفقیت سازمان شما حیاتی هستند. در حالی که هر دو در عمل متفاوت هستند، وقتی با هم قرار می گیرند، معادله ای برای موفقیت کسب و کار هستند. هوش تجاری بیشتر بر استراتژی‌های داخلی تمرکز می‌کند، جایی که هوش رقابتی به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا بر آنچه خارج از چهار دیواری یک شرکت اتفاق می‌افتد تمرکز کنند.

هم هوش تجاری و هم هوش رقابتی چارچوب های مشابهی برای موفقیت دارند. هوش تجاری با جمع‌آوری داده‌ها از منابع داخلی شروع می‌شود، سپس اطلاعات را در یک مکان متمرکز ادغام می‌کند، یافته‌های شما را تجزیه و تحلیل می‌کند و در نهایت بر اساس آنچه پیدا کرده‌اید عمل می‌کند. هوش رقابتی از چارچوبی پیروی می کند که بسیار شبیه فرآیند BI است. برای هوش رقابتی ، شما با جمع‌آوری داده‌ها از منابع خارجی شروع می‌کنید، سپس یافته‌های خود را تجزیه و تحلیل می‌کنید و با اقدام بر اساس یافته‌های خود پایان می‌دهید.

اگرچه این دو استراتژی فرآیندهای مشابهی دارند، اما مزایای آنها متفاوت است. بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه BI و CI مزایای منحصر به فردی برای سازمان شما دارند.

هوش تجاری چیست؟

هوش تجاری رو به درون است و سالهاست که مورد استفاده قرار گرفته است. هوش تجاری فرآیند جمع‌آوری داده‌های کسب‌وکار شما از منابع متعدد و متمرکز کردن آن‌ها است تا بتوانید آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنید و در نهایت تصمیماتی بگیرید که به نفع رشد شرکت باشد. هدف هوش تجاری بررسی داده ها و تصمیم گیری برای اجرای جدید یا بهبود ابتکارات و استراتژی های موجود است که کسب و کار شما را کارآمدتر می کند.

مزایای هوش تجاری

کل سازمان شما می تواند از هوش تجاری بهره مند شود. کسب و کار شما احتمالا دارای منابع داده های متعددی است که اطلاعات ارزشمندی برای هر یک از تیم های شما دارد. در اینجا آمده است که چگونه هر تیم در سازمان شما می تواند از داده های هوش تجاری بهره مند شود.

مزایای بازاریابی محصول: بازاریابی محصول می تواند بخش های زیادی از استراتژی خود را با هوش تجاری بهبود بخشد. مهمتر از همه، PM می تواند راه اندازی محصول و فعالیت های فعال سازی فروش را بهبود بخشد و مشتریان ایده آل خود را بهتر هدف قرار دهد. برای انجام این کار، بازاریابی محصول نیاز به تجزیه و تحلیل آنچه در گذشته انجام شده است، مانند راه اندازی محصول ، کمپین ها، و تجزیه و تحلیل برد / باخت، و در نظر گرفتن چه چیزی موثر بوده و چه چیزی در هنگام برنامه ریزی ابتکارات آینده انجام نشده است.

مزایای بازاریابی: تیم بازاریابی شما می تواند درک عمیق تری از نحوه عملکرد کمپین های خود، معیارهای پست وبلاگ و ترافیک کلی سایت به دست آورد. با درک بهتر این معیارهای بازاریابی، تیم بازاریابی شما می‌تواند بفهمد که کجا زمان بیشتری را سرمایه‌گذاری کند، کدام کمپین را ادامه دهد، و کدام بخش از محتوا را بیشتر تبلیغ کند.

مزایای فروش: برای سازمان های فروش، هوش تجاری بسیار سودمند است. با بررسی اعداد فروش ، می‌توانید درک بهتری از اینکه کدام معاملات سریع‌ترین و متوسط ​​طول چرخه فروش بسته می‌شوند و کدام تکرار بهترین عملکرد را دارند به دست آورید. با این داده ها، می توانید تیم فروش خود را بهتر آموزش دهید و آنها را قادر به بستن معاملات بیشتر کنید.

مزایای C-Suite: C-Suite شما می خواهد همه چیزهایی را که در سنگرهای شرکت شما اتفاق می افتد بداند. هوش تجاری می تواند به c-suite شما کمک کند تا در مورد فرآیندها، سرمایه گذاری، استخدام و تصمیمات تجاری بزرگتر تصمیم گیری کند.

مزایای محصول: تیم محصول شما می تواند اطلاعات ارزشمند زیادی را با استفاده از هوش تجاری جمع آوری کند. تیم محصول شما می تواند استفاده کلی از محصول، پذیرش ویژگی ها را تجزیه و تحلیل کند و فعال ترین کاربران شما را ببیند. این می تواند به تیم محصول شما در هنگام ساختن مراحل بعدی یک محصول کمک کند، و می تواند به شناسایی کاربران قدرتمند کمک کند، که می تواند برای آزمایش نسخه های آتی محصول شما مفید باشد.

مزایای منابع انسانی: بخش منابع انسانی شما می تواند کارمندان گذشته و کارمندان فعلی و همچنین فرهنگ شما را به طور کلی تجزیه و تحلیل کند. برخی از اطلاعات ارزشمند برای HR عبارتند از حقوق، مدت زمان ماندن یک کارمند، چرایی ترک کار، و اینکه چگونه فرهنگ شما در طول زمان تغییر کرده است. با مشاهده این اطلاعات، تیم منابع انسانی شما می‌تواند اطمینان حاصل کند که یک فرهنگ داخلی قوی ایجاد می‌کند و کسب‌وکار شما را به مکانی تبدیل می‌کند که مردم می‌خواهند کار کنند.

هوش رقابتی چیست؟

هوش رقابتی رو به بیرون است و یک استراتژی تجاری نسبتا جدید است که در سال های اخیر بیشتر اتخاذ شده است. هوش رقابتی فرآیند جمع‌آوری داده‌ها در مورد رقبا، درک اطلاعات کلیدی و استفاده از یافته‌های شما برای پیش‌بینی حرکت بعدی رقبا است. CI به شما این امکان را می دهد که چشم انداز رقابتی خود را بهتر درک کنید و ابتکارات داخلی خود را بهبود بخشید. در حالت ایده‌آل، یک استراتژی هوش رقابتی قوی به شما این امکان را می‌دهد که بینش کاملی نسبت به کاری که رقبای شما انجام می‌دهند به دست آورید و پیش‌بینی کنید که در چه مرحله‌ای حرکت می‌کنند.

مزایای هوش رقابتی

مانند هوش تجاری، هر تیمی در سازمان شما می تواند از مزایای یک استراتژی هوش رقابتی موفق بهره مند شود. بدون درک عمیق از هوش رقابتی، گاهی اوقات این باور وجود دارد که CI فقط به نفع تیم فروش شماست. با این حال، مزایایی فراتر از فروش برای بازاریابی محصول، بازاریابی، محصول، c-suite و تیم مدیریت / منابع انسانی شما وجود دارد.

مزایای بازاریابی محصول: هوش رقابتی می‌تواند از طرق مختلف به بازاریابان محصول کمک کند. بازاریابان محصول با نگاهی به آنچه که رقبای شما انجام می دهند و همچنین انجام تحقیقات در بین مخاطبان هدف خود، می توانند پیام رسانی و موقعیت یابی را بهبود بخشند، ابزارهای برنده فروش را ایجاد کنند و راه اندازی موفق محصولی را اجرا کنند که برجسته باشد و نیازهای بازار را برطرف کند.

مزایای بازاریابی: بازاریابان می توانند ارزش زیادی را از بینش های هوش رقابتی بدست آورند. بازاریابان می‌توانند نگاهی به استراتژی محتوای رقبا ، کمپین‌ها، پست‌های رسانه‌های اجتماعی، رتبه‌بندی سئو و رویدادهایی که رقبا در آن حضور دارند بیاندازند. با تجزیه و تحلیل تلاش‌های بازاریابی رقبا، می‌توانید یافته‌های خود را در استراتژی خود بگنجانید و راه‌های جدیدی برای متمایز کردن خود از رقبا بیابید.

مزایای فروش: فروش برای انجام موفقیت آمیز کار خود به هوش رقابتی نیاز دارد زیرا بدون آن، آنها برای برنده شدن در معاملات رقابتی کار سختی خواهند داشت. با کمک CI از طریق ابزارهایی مانند نبرد کارت یا تجزیه و تحلیل SWOT ، تیم‌های فروش می‌توانند موقعیت بهتری در مقابل رقبا داشته باشند و معاملات رقابتی بیشتری را به دست آورند.

مزایای C-Suite: با نگه داشتن نبض در رقابت خود، C-Suite شما می تواند در صدر اعلامیه های تامین مالی، مشارکت ها بماند و می تواند وضعیت کلی بازار را دنبال کند. این به آن‌ها کمک می‌کند تا تصمیم بگیرند که شرکت شما در مورد بودجه، شرکا و استراتژی کلی رشد شرکت به کجا برسد.

مزایا برای محصول: تیم های محصول از نگه داشتن نبض بر محصولات رقبا بسیار سود می برند. با کمک منابعی مانند ماتریس های رقابتی و بررسی های شخص ثالث، تیم محصول شما می تواند جایگاه شما را در بازار ببیند. علاوه بر این، تیم محصول شما می‌تواند بازخورد بازار و به‌روزرسانی‌های رقبا را دریافت کند و از این یافته‌ها برای تکرار محصول خود استفاده کند.

مزایای منابع انسانی: با کمک CI، تیم منابع انسانی شما بهتر می تواند استعدادها را جذب و حفظ کند، فرهنگ شرکتی مثبتی ایجاد کند و حقوق و مزایای رقابتی ارائه دهد. این یک مورد معمول استفاده نیست، اما ردیابی منابع انسانی تیم رقبا و بینش‌های فرهنگی یک راه عالی برای حفظ مزیت رقابتی در صنعت شما است.

اگرچه این دو استراتژی تجاری به طور متفاوتی اجرا می شوند و بر بخش های مختلف استراتژی کسب و کار شما تأثیر می گذارند، اما وقتی در کنار هم قرار گیرند، می توانند موفقیت را تضمین کنند. شما می توانید در رأس رشد خود و همچنین پیگیری رقابت خود باقی بمانید و شما را به رهبر نهایی بازار تبدیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *