جمعه سیاه

جمعه سیاه

فهرست مطالب

جمعه سیاه به روز بعد از تعطیلات شکرگزاری ایالات متحده گفته می شود که به طور سنتی خود تعطیلات بسیاری از کارمندان بوده است معمولاً روزی پر از معاملات ویژه خرید و تخفیف های بزرگ است و آغاز فصل خرید تعطیلات محسوب می شود.

فروش انجام شده در جمعه سیاه اغلب به عنوان یک آزمون تورنسل برای وضعیت کلی اقتصادی کشور و راهی برای اقتصاددانان در نظر گرفته می شود تا اعتماد یک آمریکایی معمولی را در مورد هزینه های اختیاری اندازه گیری کنند  کسانی که با این فرض کینزی موافقند که مخارج منجر به فعالیت اقتصادی می شود ارقام پایین فروش جمعه سیاه را به عنوان منادی رشد کندتر می دانند.

درک جمعه سیاه

معمولاً خرده فروشان در جمعه سیاه تبلیغات ویژه را به صورت آنلاین و درون فروشگاهی ارائه می دهند بسیاری از آنها در ساعات قبل از سحر در جمعه سیاه برای جذب مشتری درهای خود را باز می کنند برای عقب نماندن از رقابت برخی از خرده فروشان تا آنجا پیش رفته اند که فعالیت های خود را در تعطیلات شکرگزاری ادامه می دهند در حالی که برخی دیگر شروع به ارائه معاملات زودتر در ماه نوامبر می کنند.

شکارچیان واقعا مشتاق معامله شناخته شده اند که یک شبه در روز شکرگزاری کمپ می زنند تا در صف فروشگاه مورد علاقه خود قرار بگیرند متعصب ترین ها به طور کامل از شام روز شکرگزاری صرف نظر می کنند و برای روزها یا حتی هفته ها در پارکینگ ها کمپ می زنند تا معاملات عالی دریافت کنند معمولاً تبلیغات تا یکشنبه ادامه دارد و هم  فروشگاه‌های آجر و ملات و هم خرده‌فروشان آنلاین شاهد افزایش فروش هستند.

جمعه سیاه و مخارج خرده فروشی

خرده فروشان ممکن است یک سال تمام را صرف برنامه ریزی فروش جمعه سیاه خود کنند آن‌ها از این روز به عنوان فرصتی برای ارائه قیمت‌های پایین در موجودی‌های مازاد استفاده می‌کنند و برای اقلام فصلی مانند تزئینات تعطیلات و هدایای معمولی تعطیلات، تخفیف‌هایی ارائه می‌کنند.

خرده‌فروش‌ها همچنین تخفیف‌های قابل‌توجهی بر روی اقلام با قیمت بالا و برندهای پرفروش تلویزیون، دستگاه‌های هوشمند و سایر لوازم الکترونیکی ارائه می‌دهند و مشتریان را به این امید که وقتی در داخل هستند کالاهایی با سود بالاتر خریداری کنند جلب می‌کنند  محتوای آگهی‌های جمعه سیاه اغلب آنقدر مورد انتظار است که خرده‌فروشان تمام تلاش خود را می‌کنند تا مطمئن شوند که از قبل به‌صورت عمومی درز نمی‌کنند.

مصرف کنندگان اغلب در جمعه سیاه برای خرید داغ ترین اقلام پرطرفدار خرید می کنند که در غیاب امنیت کافی می تواند منجر به ازدحام و خشونت شود به عنوان مثال در جمعه سیاه سال 1983، مشتریان در فروشگاه‌های سراسر ایالات متحده برای خرید عروسک‌های Cabbage Patch Kids، اسباب‌بازی‌های ضروری آن سال که گمان می‌رود عرضه آن نیز کم است درگیر شدند،

به طرز وحشتناکی یک کارگر در یک فروشگاه بزرگ حتی در جمعه سیاه سال 2008 تا حد مرگ زیر پا گذاشته شد زیرا انبوهی از خریداران با باز شدن درها وارد فروشگاه شدند

ریشه های شگفت انگیز جمعه سیاه

مفهوم فروش خرده فروشان پس از روز ترکیه مدت ها قبل از ابداع «جمعه سیاه» آغاز شد در تلاش برای شروع فصل خرید تعطیلات با صدای بلند و جذب انبوهی از خریداران، فروشگاه‌ها برای دهه‌ها معاملات بزرگی را در روز پس از عید شکرگزاری تبلیغ می‌کنند و این واقعیت را مد نظر دارند که بسیاری از شرکت‌ها و کسب‌وکارها آن جمعه را به کارمندان خود تعطیل می‌کنند.

پس چرا اسم؟ برخی می گویند این روز به عنوان ادای احترام به اصطلاح “سیاه” که به سودآوری اشاره دارد نامیده می شود، که از رویه قدیمی حسابداری ثبت سود  با جوهر سیاه و زیان با جوهر قرمز ناشی می شود ایده این است که کسب‌وکارهای خرده‌فروشی در این جمعه و آخر هفته بعد از آن به اندازه‌ای بفروشند که خود را در بقیه سال «در سیاه» قرار دهند.

با این حال مدت‌ها قبل از اینکه این اصطلاح در تبلیغات و آگهی‌های بازرگانی ظاهر شود این اصطلاح در واقع توسط افسران پلیس فیلادلفیا بیش از حد کار شده ابداع شد در دهه 1950 انبوهی از خریداران و بازدیدکنندگان روز بعد از روز شکرگزاری شهر عشق برادرانه را هجوم آوردند نه تنها فروشگاه های فیلادلفیا فروش عمده و رونمایی از تزئینات تعطیلات را در این روز خاص تبلیغ کردند بلکه این شهر همچنین میزبان بازی فوتبال ارتش و نیروی دریایی در روز شنبه آخر هفته بود.

در نتیجه  پلیس راهنمایی و رانندگی موظف شد برای مقابله با ازدحام رانندگان و عابران پیاده در شیفت های 12 ساعته کار کند و آنها اجازه نداشتند روز مرخصی بگیرند با گذشت زمان افسران آزرده با استفاده از توصیفی که دیگر قابل قبول نیست شروع به توصیف این روز کاری مخوف به عنوان جمعه سیاه کردند.

این اصطلاح به فروشندگان فروشگاهی که از «جمعه سیاه» برای توصیف صف های طولانی و هرج و مرج عمومی که در آن روز با آن دست و پنجه نرم می کردند، استفاده می کردند سرایت کرد برای چند دهه به زبان عامیانه فیلادلفیا باقی ماند و در چند شهر مجاور مانند ترنتون نیوجرسی گسترش یافت.

سرانجام در اواسط دهه 1990  که مفهوم مثبت جوهر سیاه را جشن می گرفت  “جمعه سیاه” کشور را فرا گرفت و در کمپین های تبلیغاتی چاپی و تلویزیونی در سراسر ایالات متحده ظاهر شد.

تکامل جمعه سیاه

جایی در طول مسیر جمعه سیاه جهشی بزرگ از خیابان‌های شلوغ و فروشگاه‌های شلوغ به خریداران تب‌آلود داشت که بر سر جای پارک دعوا می‌کردند و بر سر جدیدترین اسباب‌بازی ضروری در حال کشمکش بودند چه زمانی بلک فرایدی به رویداد خرید دیوانه‌وار و فوق‌العاده امروزی تبدیل شد؟

این در دهه 2000 بود که جمعه سیاه رسماً بزرگترین روز خرید سال نامگذاری شد تا آن زمان این عنوان به شنبه قبل از کریسمس رفته بود  با این حال همانطور که خرده‌فروشان بیشتری شروع به تبلیغ فروش‌های «نمی‌توان از دست داد» پس از شکرگزاری کردند و تخفیف‌های جمعه سیاه عمیق‌تر و عمیق‌تر شد مصرف‌کنندگان آمریکایی دیگر نمی‌توانستند در برابر کشش این روز خرید بزرگ مقاومت کنند.

در سال 2011 والمارت اعلام کرد که به جای باز کردن درهای خود در صبح جمعه فروش خود را در عصر روز شکرگزاری آغاز خواهد کرد این امر باعث ایجاد یک جنون در میان سایر خرده فروشان بزرگ شد که به سرعت از آن پیروی کردند امروز جمعه سیاه یک رویداد طولانی‌تر است  یک آخر هفته سیاه است.

جمعه سیاه در مقابل دوشنبه سایبری

برای خرده فروشان آنلاین سنت مشابهی در دوشنبه پس از روز شکرگزاری دوشنبه سایبری به وجود آمده است  ایده این است که مصرف کنندگان پس از تعطیلات آخر هفته شکرگزاری به سر کار بازگردند و آماده شروع خرید باشند. خرده فروشان آنلاین اغلب تبلیغات و فروش خود را قبل از روز واقعی اعلام می کنند تا با پیشنهادات جمعه سیاه در فروشگاه های آجر و ملات رقابت کنند.

در نتیجه از نظر فروش سایبر دوشنبه در بین خریداران موفق شده است اگرچه سایبر دوشنبه به طور سنتی بزرگترین روز خرید آنلاین سال بود اما جمعه سیاه در سال 2019 از آن پیشی گرفت.

طبق گزارش فدراسیون ملی خرده‌فروشی حدود 186.4 میلیون مصرف‌کننده در ایالات متحده در تعطیلات آخر هفته پنج روزه 2020 بین روز شکرگزاری و دوشنبه سایبری خرید کردند که نسبت به سال 2019 اندکی کاهش یافته است اما همچنان بالاتر از 165.9 میلیون دلار در سال 2018 است میانگین مبلغی که برای اقلام تعطیلات خرج شده در آخر هفته 311.75 دلار بوده است که نسبت به میانگین 361.90 دلار در سال 2019، 13.9 درصد کاهش داشته است از کل آن 224.48 دلار برای هدایا هزینه شده است.

در سال 2020 برای اولین بار بیش از 100 میلیون نفر در جمعه سیاه خرید آنلاین کردند و تعداد خریداران فقط آنلاین در کل دوره 44 درصد افزایش یافت با این حال به دلیل همه‌گیری19- COVID، بسیاری از خرده‌فروشان در روز شکرگزاری 2020 بسته ماندند و به‌جای آن، معاملات جمعه سیاه را به صورت آنلاین ارائه کردند.

اهمیت جمعه سیاه

برخی از سرمایه گذاران و تحلیلگران به اعداد جمعه سیاه به عنوان راهی برای سنجش سلامت کلی کل صنعت خرده فروشی نگاه می کنند دیگران این تصور را که جمعه سیاه دارای قابلیت پیش بینی واقعی سه ماهه چهارم برای کل بازارهای سهام است، مسخره می کنند. در عوض آنها پیشنهاد می کنند که این کار فقط باعث سود یا زیان بسیار کوتاه مدت می شود.

با این حال به طور کلی بازار سهام می تواند با داشتن روزهای تعطیل اضافی برای شکرگزاری یا کریسمس تحت تأثیر قرار گیرد تمایل به افزایش فعالیت معاملاتی و بازدهی بالاتر روز قبل از تعطیلات یا آخر هفته طولانی دارد پدیده ای که به عنوان اثر تعطیلات یا اثر آخر هفته شناخته می شود بسیاری از معامله گران به دنبال سرمایه گذاری از این دست اندازهای فصلی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *