تحقیقات بازار

تحقیقات بازار

فهرست مطالب

تحقیقات بازار فرآیند تعیین قابلیت دوام یک خدمات یا محصول جدید از طریق تحقیقاتی است که مستقیماً با مشتریان بالقوه انجام می شود. تحقیقات بازار به شرکت اجازه می دهد تا بازار هدف را کشف کند و نظرات و سایر بازخوردهای مصرف کنندگان را در مورد علاقه آنها به محصول یا خدمات دریافت کند.

این نوع تحقیقات می تواند در داخل، توسط خود شرکت یا توسط یک شرکت شخص ثالث که در تحقیقات بازار تخصص دارد، انجام شود. این را می توان از طریق نظرسنجی، آزمایش محصول و گروه های متمرکز انجام داد. آزمودنی‌های آزمایش معمولاً با نمونه‌های محصول غرامت می‌گیرند یا به ازای وقت خود کمک هزینه کمی می‌پردازند. تحقیقات بازار یک جزء حیاتی در تحقیق و توسعه  یک محصول یا خدمات جدید است.

درک تحقیقات بازار

هدف از تحقیقات بازار، بررسی بازار مرتبط با یک کالا یا خدمات خاص است تا مشخص شود که مخاطب چگونه آن را دریافت خواهد کرد. این می‌تواند شامل جمع‌آوری اطلاعات به منظور تقسیم‌بندی بازار و تمایز محصول باشد که می‌تواند برای تنظیم تلاش‌های تبلیغاتی یا تعیین اینکه کدام ویژگی‌ها به عنوان اولویت برای مصرف‌کننده در نظر گرفته می‌شوند، استفاده شود.

یک کسب و کار باید برای تکمیل فرآیند تحقیقات بازار درگیر وظایف مختلفی باشد. نیاز به جمع آوری اطلاعات بر اساس بخش بازار مورد بررسی دارد،کسب و کار نیاز به تجزیه و تحلیل و تفسیر داده های به دست آمده برای تعیین وجود الگوها یا نقاط داده مربوطه دارد که می تواند در فرآیند تصمیم گیری از آنها استفاده کند.

تحقیقات بازار چگونه اطلاعات را جمع آوری می کند

تحقیقات بازار شامل ترکیبی از اطلاعات اولیه، یا آنچه توسط شرکت یا فرد استخدام شده توسط شرکت جمع آوری شده است و اطلاعات ثانویه و یا آنچه توسط یک منبع خارجی جمع آوری شده است.

اطلاعات اولیه

اطلاعات اولیه، داده‌هایی است که شرکت مستقیماً جمع‌آوری کرده یا توسط شخص یا کسب‌وکاری که برای انجام تحقیق استخدام شده است، جمع‌آوری شده است،این نوع اطلاعات عموماً به دو دسته اکتشافی و تحقیقات اختصاصی تقسیم می شوند.

تحقیقات اکتشافی یک گزینه کمتر ساختار یافته است و از طریق سؤالات بازتر عمل می کند و منجر به سؤالات یا مسائلی می شود که ممکن است شرکت نیاز به رسیدگی به آنها داشته باشد. تحقیقات خاص پاسخ هایی را به موضوعاتی که قبلاً شناسایی شده اند می یابد که اغلب از طریق تحقیقات اکتشافی مورد توجه قرار می گیرند.

اطلاعات ثانویه

اطلاعات ثانویه داده هایی است که یک نهاد خارجی قبلاً جمع آوری کرده است. این می‌تواند شامل اطلاعات جمعیت از داده‌های سرشماری دولتی ، گزارش‌های تحقیقاتی انجمن صنفی ، یا تحقیقات ارائه‌شده از کسب‌وکار دیگری باشد که در همان بخش بازار فعالیت می‌کند.

نمونه ای از تحقیقات بازار

بسیاری از شرکت ها از تحقیقات بازار برای آزمایش محصولات جدید یا دریافت اطلاعات از مصرف کنندگان در مورد اینکه چه نوع محصولات یا خدماتی نیاز دارند و در حال حاضر ندارند، استفاده می کنند.

به عنوان مثال، شرکتی که در نظر داشت وارد تجارت شود، ممکن است تحقیقات بازار را برای آزمایش دوام محصول یا خدمات خود انجام دهد،اگر تحقیقات بازار علاقه مصرف کننده را تایید کند، کسب و کار می تواند با اطمینان طرح کسب و کار را ادامه دهد . در غیر این صورت، شرکت باید از نتایج تحقیقات بازار برای ایجاد تغییراتی در محصول استفاده کند تا آن را با خواسته های مشتری مطابقت دهد.

توسعه تحقیقات بازار

تحقیقات بازار رسمی در دهه 1920 در آلمان آغاز شد. تقریباً در همان زمان، تحقیقات بازار در ایالات متحده در دوران رونق تبلیغاتی عصر طلایی رادیو اوج گرفت. شرکت‌هایی که در رادیو تبلیغ می‌کردند، شروع به درک جمعیت‌شناسی کردند که توسط نحوه حمایت از برنامه‌های رادیویی مختلف آشکار شد.

مصاحبه های حضوری

از آنجا شرکت‌هایی توسعه یافتند که با مردم در خیابان درباره نشریاتی که می‌خوانند و اینکه آیا هر یک از آگهی‌ها یا مارک‌های تبلیغاتی منتشر شده در مجلات یا روزنامه‌هایی را که مصاحبه‌گر به آنها نشان می‌داد می‌شناختند، مصاحبه می‌کردند. داده‌های جمع‌آوری‌شده از این مصاحبه‌ها با تیراژ نشریه مقایسه شد تا مشاهده شود این تبلیغات چقدر مؤثر هستند. تحقیقات و نظرسنجی‌های بازار از این تکنیک‌های اولیه اقتباس شده‌اند.

تحقیقات تلفنی

سپس جمع‌آوری داده‌ها به تلفن منتقل شد و تماس رو در رو غیرضروری شد. یک اپراتور تلفن می‌تواند اطلاعات جمع‌آوری کند یا گروه‌های کانونی را سازمان‌دهی کند و این کار را سریع‌تر و به شکلی منظم‌تر انجام دهد،این روش مدل تحقیقات بازار را تا حد زیادی بهبود بخشید.

تحقیقات بازار آنلاین

با توجه به اینکه مردم زمان بیشتری را به صورت آنلاین سپری می کنند، بسیاری از فعالیت های تحقیقاتی بازار نیز به صورت آنلاین تغییر کرده اند. اگرچه پلتفرم ممکن است تغییر کرده باشد، جمع‌آوری داده‌ها هنوز عمدتاً به شکل نظرسنجی انجام می‌شود. اما به جای اینکه شرکت‌ها فعالانه به دنبال شرکت‌کنندگان با پیدا کردن آنها در خیابان یا تماس سرد با آنها از طریق تلفن باشند، مردم می‌توانند انتخاب کنند که ثبت‌نام کنند و در نظرسنجی شرکت کنند و در زمانی که وقت دارند نظرات خود را ارائه دهند. این امر باعث می‌شود که فرآیند به مراتب کمتر مداخله‌ای باشد و عجله کمتری داشته باشد، زیرا افراد می‌توانند این کار را به وقت خود و با اراده خود انجام دهند.

انواع اصلی تحقیقات بازار چیست؟

انواع اصلی تحقیقات بازار عبارتند از تحقیقات اولیه که شامل گروه‌های متمرکز، نظرسنجی‌ها می باشد، تحقیقات بازار ثانویه که شامل مقالات، اینفوگرافیک‌ها و کاغذهای سفید می باشد، تحقیقات کیفی که بینش‌هایی درباره احساس و تفکر مشتریان ارائه می‌دهد و تحقیقات کمی. ، که از داده ها و آمار استفاده می کند، مانند بازدید از وب سایت، مشارکت در رسانه های اجتماعی، و مشترکین.

تحقیقات بازار آنلاین چیست؟

تحقیقات بازار آنلاین، تحقیقات بازاری است که از طریق اینترنت انجام می شود، تحقیقات بازار آنلاین می تواند کیفی یا کمی باشد و از همان قالب روش های تحقیقات بازار اولیه و ثانویه پیروی کند.

نظرسنجی های تحقیقات بازار پولی چیست؟

تحقیقات بازار پولی شامل گروهی از افراد است که برای شرکت در یک مطالعه تحقیقاتی پول می گیرند. این می تواند شامل پر کردن نظرسنجی ها، شرکت در مطالعات گروهی، پانل های تحقیقاتی و موارد دیگر باشد. افراد معمولاً از قبل انتخاب می شوند و برای زمان و تلاش خود پاداش مالی دریافت می کنند.

مطالعه بازار چیست؟

مطالعه بازار، تحلیل فعالانه تقاضای بازار برای یک محصول یا خدمات است. یک مطالعه بازار به تمام عوامل دخیل در بازار که بر تقاضا برای آن محصول یا خدمات تأثیر می گذارد، نگاه می کند. این شامل قیمت، مکان، رقابت، جایگزین ها و فعالیت های اقتصادی عمومی می شود.

نتیجه گیری : تحقیقات بازار به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا تقاضا و دوام محصول خود را درک کنند و ببینند که چگونه ممکن است در دنیای واقعی عمل کند. تحقیقات بازار یا از طریق اطلاعات اولیه یا اطلاعات ثانویه انجام می شود که هر دو بینش منحصر به فردی را در مورد پیشنهاد یک شرکت ارائه می دهند. تحقیقات بازار جزء کلیدی مرحله تحقیق و توسعه یک شرکت است و جنبه کلیدی موفقیت و رشد آن است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *