بودجه تبلیغات

بودجه تبلیغات

فهرست مطالب

تعریف بودجه تبلیغاتی

بودجه تبلیغاتی مبلغی است که یک شرکت برای تبلیغ کالاها و خدمات خود برنامه ریزی می کند. فعالیت‌های تبلیغاتی شامل انجام بررسی بازار، تهیه و چاپ خلاقیت‌های تبلیغاتی، تبلیغ از طریق رسانه‌های چاپی، رسانه‌های دیجیتال و رسانه‌های اجتماعی، اجرای کمپین‌های تبلیغاتی و غیره است.

درک بودجه تبلیغاتی

بودجه تبلیغاتی بخشی از بودجه کلی فروش یا بازاریابی یک شرکت است که می تواند به عنوان سرمایه گذاری در رشد یک شرکت تلقی شود بهترین بودجه ها و کمپین های تبلیغاتی بر نیازها و مشکلات مشتریان و ارائه راه حل هایی برای این مسائل تمرکز می کنند نه مشکلات شرکت مانند کاهش بیش از حد موجودی.

هنگام ایجاد یک بودجه تبلیغاتی یک شرکت باید ارزش هزینه یک دلار تبلیغاتی را در برابر ارزش آن دلار به عنوان درآمد شناسایی شده سنجید قبل از تصمیم گیری در مورد مبلغ مشخص شرکت ها باید تصمیمات خاصی را اتخاذ کنند تا مطمئن شوند که بودجه تبلیغاتی با اهداف تبلیغاتی و بازاریابی آنها مطابقت دارد:

مصرف کننده هدف شناخت مصرف کننده و داشتن مشخصات جمعیتی آنها می تواند به هدایت هزینه های تبلیغاتی کمک کند.

بهترین نوع رسانه برای مصرف کننده هدف تبلیغات موبایلی یا اینترنتی از طریق رسانه های اجتماعی، ممکن است پاسخ باشد اگرچه رسانه های سنتی مانند چاپ، تلویزیون و رادیو ممکن است برای یک محصول، بازار یا مصرف کننده هدف معین بهترین باشند.

رویکرد مناسب برای مصرف کننده هدف بسته به محصول یا خدمات در نظر بگیرید که آیا جذب احساسات یا هوش مصرف کننده استراتژی مناسبی است یا خیر.

سود مورد انتظار از هر دلار هزینه تبلیغات این ممکن است مهم ترین سؤال برای پاسخگویی و همچنین دشوارترین سؤال باشد.

بهترین بودجه ها و کمپین های تبلیغاتی بر نیازهای مشتریان و حل مشکلات آنها تمرکز می کنند نه مشکلات شرکت مانند کاهش بیش از حد موجودی.

بودجه تبلیغات

سطوح بودجه تبلیغاتی

شرکت ها می توانند سطوح بودجه تبلیغاتی خود را به روش های مختلفی تعیین کنند که هر کدام دارای نکات مثبت و منفی هستند:

تا جایی که ممکن است خرج کنید – این استراتژی که فقط پول کافی را برای تأمین مالی عملیات کنار می گذارد، در بین استارتاپ هایی که بازده سرمایه گذاری مثبتی را در هزینه های تبلیغاتی خود مشاهده می کنند، محبوب است نکته کلیدی پیش بینی زمانی است که استراتژی شروع به نشان دادن بازدهی کاهشی می کند و دانستن اینکه چه زمانی باید استراتژی ها را تغییر دهید.

تخصیص درصدی از فروش  این کار به سادگی تخصیص یک درصد مشخص بر اساس کل فروش ناخالص سال قبل یا میانگین فروش است. معمول است که یک تجارت بین 2 تا 5 درصد از درآمد سالانه خود را صرف تبلیغات می کند این استراتژی ساده و ایمن است اما بر اساس عملکرد گذشته است و ممکن است منعطف ترین انتخاب برای یک بازار در حال تغییر نباشد همچنین فرض می‌کند که فروش مستقیماً با تبلیغات مرتبط است.

آنچه را که رقبا خرج می کند خرج کنید  این کار به سادگی رعایت میانگین صنعت برای هزینه های تبلیغاتی است البته هیچ بازاری دقیقاً یکسان نیست و چنین استراتژی ممکن است به اندازه کافی انعطاف پذیر نباشد.

بودجه بر اساس اهداف و وظایف – این استراتژی که در آن شما اهداف و منابع مورد نیاز برای دستیابی به آنها را تعیین می کنید، دارای جوانب مثبت و منفی است. از طرفی، این می تواند هدفمندترین روش بودجه بندی و موثرترین باشد از جنبه منفی می تواند گران و پرخطر باشد.

مبنای بودجه تبلیغاتی

بودجه تبلیغاتی یک شرکت بر اساس عوامل زیر است:

نوع کمپین تبلیغاتی که قصد اجرای آن را دارد

انتخاب مخاطب هدف

نوع رسانه تبلیغاتی

هدف شرکت از تبلیغات

فرآیند ایجاد بودجه تبلیغاتی

مراحل زیر برای تنظیم این بودجه دنبال می شود –

تعیین اهداف تبلیغاتی بر اساس اهداف شرکت.

فعالیت هایی که باید انجام شوند را مشخص کنید.

تهیه اجزای بودجه تبلیغاتی؛

تصویب بودجه توسط مدیریت؛

تخصیص بودجه برای فعالیت های پیشنهادی در طرح آگهی؛

نظارت دوره ای بر هزینه های انجام شده در طول فرآیند تبلیغات؛

روش های بودجه تبلیغاتی

رایج ترین روش ها به شرح زیر مورد بحث قرار می گیرند:

درصد فروش : بر اساس این روش، بودجه تبلیغات به عنوان درصدی از فروش گذشته یا فروش مورد انتظار آینده تعیین می شود. کسب و کارهای کوچک معمولا از این روش استفاده می کنند.

برابری رقابتی: این روش از آن حمایت می کند که یک شرکت بودجه تبلیغاتی مشابه بودجه ای را که توسط رقیبش تنظیم شده است تعیین می کند تا نتایج مشابهی به دست آورد.

هدف و وظیفه : این روش مبتنی بر اهداف تبلیغاتی این روش است. پس از تعیین اهداف، هزینه برای تکمیل آن اهداف برآورد می شود و بر این اساس، بودجه بازاریابی تعیین می شود.

سهم بازار : در این روش، بودجه تبلیغات بر اساس سهم بازار یک شرکت است. برای سهم بازار بیشتر، بودجه بازاریابی کمتری تعیین می شود.

همه وجوه موجود : این یک روش بسیار تهاجمی است که در آن تمام سودهای موجود به فعالیت های تبلیغاتی اختصاص می یابد. کسب و کارهای نوپا که برای جذب مشتری نیاز به تبلیغات دارند می توانند از این روش استفاده کنند.

فروش واحد: در این روش هزینه آگهی برای هر مقاله محاسبه و بر اساس تعداد کل مقالات تعیین می شود.

مقرون به صرفه : همانطور که از نام آن پیداست، شرکت بودجه خود را بر اساس میزان توانایی خود تعیین می کند.

بودجه تبلیغات

عوامل موثر بر بودجه تبلیغاتی

سهم بازار موجود : شرکتی که سهم بازار کمتری دارد، باید بیشتر برای فعالیت های تبلیغاتی خود هزینه کند. از سوی دیگر، شرکت هایی که سهم بازار بیشتری دارند، می توانند هزینه کمتری را برای فعالیت های تبلیغاتی خود صرف کنند.

سطح رقابت در صنعت : اگر سطح رقابت بالایی در صنعتی که شرکت در آن فعالیت می کند وجود داشته باشد، بودجه تبلیغاتی باید در سطح بالاتری تنظیم شود تا مورد توجه مخاطبان قرار گیرد. در صورت وجود انحصار یا جایی که کمترین سطح رقابت وجود داشته باشد، شرکت نیاز به سرمایه گذاری کمتری در بازاریابی دارد.

مرحله چرخه عمر محصول:  این یک واقعیت شناخته شده است که در مراحل اولیه معرفی و رشد یک محصول یا خدمات، مبلغ بیشتری برای تبلیغات مورد نیاز است. در حالی که در مراحل بعدی ازچرخه عمر محصول

، نیاز به تبلیغات کاهش خواهد یافت.

فرکانس تعیین شده تبلیغات : بودجه تبلیغات همچنین به تعداد دفعاتی که یک شرکت می خواهد تبلیغات خود را اجرا کند بستگی دارد. تبلیغات مکرر نیاز به بودجه بیشتری دارد.

استراتژی ها

اجازه دهید نگاهی به استراتژی هایی که یک شرکت می تواند دنبال کند بیاندازیم.

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی : می‌توان با ایجاد نمایه‌های کسب‌وکار در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و اینستاگرام شروع کرد، که می‌تواند به طور مقرون‌به‌صرفه به مخاطبان بزرگ‌تر دسترسی پیدا کند.

مزایای ارجاع : در این استراتژی، از مشتریان خود می خواهید که صفحات کسب و کار شما را به دوستان و خانواده خود ارجاع دهند. به این ترتیب مشتریان شما بازاریابی را برای شما انجام می دهند. هنگامی که چنین ارجاعی در حال خرید محصولات هستند، امتیازات و مزایای ارجاع را ارائه می دهید.

بازاریابی محتوا : یک وبلاگ راه اندازی کنید و محتوای جالبی را به روز کنید که مخاطبان شما را جذب کند. این استراتژی، همراه با استراتژی های دیگر، به سود کسب و کار خواهد بود.

بازاریابی ایمیلی : این استراتژی به قدرت و ارتباط پایگاه داده شما بستگی دارد.

تبلیغ پرداخت به ازای کلیک : در این استراتژی، شما به ازای تبلیغاتی که در پلتفرم های رسانه های اجتماعی اجرا می کنید، پرداخت می کنید. بر اساس مخاطبان هدف انتخابی شما، تبلیغ اجرا می شود و به دست مخاطب می رسد.

مزایای

اجازه دهید نگاهی به برخی از مزایایی که یک شرکت می تواند دنبال کند بیاندازیم.

به درک الزامات تبلیغات و تخصیص بودجه به هر فعالیت ضروری کمک می کند.

هزینه کلی تبلیغات شرکت نظارت می شود و اطمینان حاصل می شود که هزینه واقعی در محدوده تعیین شده باقی می ماند.

هنگامی که بودجه رعایت می شود، اطمینان حاصل می شود که فعالیت های تبلیغاتی فقط طبق اهداف تبلیغات انجام می شود و هیچ هزینه غیرضروری متحمل نمی شود.

هر فعالیت تبلیغاتی تحت نظارت نگهداری می شود و به خوبی در چارچوب بودجه کنترل می شود.

معایب

یک بودجه نادرست می تواند هزینه های غیرضروری را به همراه داشته باشد زیرا هدف بودجه برآورده نمی شود.

ممکن است برای شرکت ها یک امر پرهزینه باشد.

از آنجایی که هزینه های تبلیغات نیز در نهایت از مشتریان بازپس گرفته می شود، قیمت محصولات افزایش می یابد.

اهمیت بودجه تبلیغاتی

تا به حال به این فکر کرده اید که چرا شرکت ها برای اجرای تبلیغات هزینه زیادی می کنند؟ این شرکت قصد دارد از طریق تبلیغات مخاطبان را به سمت نام تجاری خود جذب کند. تبلیغات به یک شرکت کمک می کند تا به مخاطبان بیشتری دسترسی پیدا کند و آنها را با محصولات و خدمات خود آشنا کند. به همین دلیل، فروش افزایش می یابد که شرکت را قادر می سازد تا سود بیشتری کسب کند. مهم است که قبل از تعیین بودجه تبلیغاتی، هدف شرکت درک شود.

نتیجه

یک شرکت باید پس از درک و ارزیابی اهداف تبلیغاتی خود و نیاز به تبلیغات، بودجه تبلیغاتی خود را تنظیم کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *