بارکد

بارکد

فهرست مطالب

بارکد تصویری متشکل از یک سری خطوط سیاه و سفید موازی است که وقتی اسکن می شود اطلاعات مربوط به یک محصول را پخش می کند بارکدها توسط اسکنرهای نوری ویژه خوانده می شوند هنگامی که دستگاه اسکنر روی بارکد قرار می گیرد بلافاصله داده های موجود در آن را پردازش می کند، معمولاً قیمت محصولی که بارکد روی آن چاپ شده است.

بارکد چگونه کار می کند

بارکدها بخش مهمی از اقتصاد هستند  آنها بخشی معمولی از معاملات تجاری هستند که تقریباً روی هر محصولی که برای خرید در فروشگاه موجود است ظاهر می شود.

ایده پشت بارکد بسیار ساده است هر مورد متفاوت دارای یک شماره منحصر به فرد است که یک دستگاه اسکن می تواند آن را بخواند و شناسایی کند این امر امکان انتقال خودکار اطلاعات محصول مانند قیمت آن از محصول به یک سیستم الکترونیکی مانند صندوق را فراهم می کند.

بارکدها را می توان با انواع مختلف فناوری خواند. اسکنرها به طور ویژه برای انتقال داده های ذخیره شده توسط بارکد به برنامه کاربردی برنامه ریزی شده اند و دسترسی فوری به انبوهی از اطلاعات را فراهم می کنند. یک اسکنر رابط متصل به کامپیوتر، اطلاعات بارکد را طوری انتقال می دهد که گویی روی صفحه کلید وارد شده است.

مزایای بارکد

بارکدها بسیار بیشتر از ارائه قیمت و سایر جزئیات اولیه در مورد یک محصول هستند. آنها به صرفه جویی در زمان از بین بردن احتمال خطای انسانی و به طور کلی کارآمدتر کردن شرکت ها کمک می کنند.

هنگامی که بارکدها به یک پایگاه داده پیوند می‌خورند به خرده‌فروشان اجازه می‌دهد تا  موجودی را ردیابی کنند و به آنها امکان می‌دهد به راحتی روند  عادات مصرف‌کننده را نظارت  کنند سهام بیشتری سفارش دهند و قیمت‌ها را تنظیم کنند بارکدها همچنین می توانند در برنامه های کاربردی دیگری مانند  صنعت مراقبت های بهداشتی  استفاده شوند، جایی که از آنها برای شناسایی بیماران و سوابق بیمار استفاده می شود.

بسیاری از صنایع دیگر نیز از بارکد استفاده می کنند این فناوری برای افزایش کارایی در بسیاری از صنایع مختلف، از جمله خدمات پستی، مسافرت، و گردشگری (ماشین کرایه ای، چمدان) و سرگرمی (بلیت فیلم و تئاتر، پارک های تفریحی) شناخته شده است.

تاریخچه بارکد

بارکد توسط نورمن وودلند و برنارد سیلور در سال 1952 اختراع شد و در همان سال به ثبت رسید این دو مرد ابتدا جوهر ماوراء بنفش را آغشته کردند اما متوجه شدند که جوهر محو شده و برای ادامه جایگزینی آن گران قیمت است.

وودلند بعداً از کد مورس الهام گرفت و اولین بارکد خود را که متشکل از یک سری نقطه و خط تیره بود روی شن های ساحل کشید او سپس فناوری را برای ابداع یک خواننده تطبیق داد.

انجمن راه آهن آمریکا (AAR) یکی از اولین کسانی بود که از بارکد استفاده کرد و آن را در دهه 1960 برای شناسایی خودکار واگن های راه آهن پیاده کرد.

این طرح شامل استفاده از یک سری نوارهای رنگی بر روی صفحات فولادی بود که در کناره های خودروها نصب می شد.

دو صفحه روی هر خودرو (یکی در هر طرف) قرار داده شد که نوارها اطلاعات متفاوتی مانند نوع تجهیزات و مالکان را مشخص می کرد. از یک اسکنر برای خواندن صفحات روی ماشین های در حال حرکت استفاده شد اگرچه این سیستم تا حدودی مفید بود اما به دلیل غیرقابل اعتماد بودن برای استفاده طولانی مدت، کنار گذاشته شد.

اجزای بارکد

بارکد

1-منطقه ساکت (حاشیه)

منطقه آرام یک حاشیه خالی است که در دو انتهای بارکد قرار دارد. حداقل فاصله بین بارکدها (فاصله از بیرونی ترین نوار یک بارکد تا بیرونی ترین نوار بارکد دیگر) 2.5 میلی متر است. اگر پهنای یک منطقه آرام کافی نباشد، خواندن بارکدها برای اسکنر سخت است.

2-شروع کاراکتر/توقف کاراکتر

کاراکتر Start و Stop کاراکترهایی هستند که به ترتیب شروع و پایان داده را نشان می دهند. کاراکترها بسته به نوع بارکد متفاوت است.

3-رقم را بررسی کنید (نویسه بررسی نماد)

Check Digit یک رقم برای بررسی درست بودن داده های بارکد کدگذاری شده است.

بارکدها در حال حاضر چگونه کار می کنند؟

بارکد تک بعدی مدرن با استفاده از اسکنر خوانده می شود. این اسکنر لیزری را ارسال می کند که الگو را تشخیص می دهد. وقتی لیزر یک فرکانس خاص روی بارکد می‌چرخد، مقداری نور جذب می‌شود و بقیه منعکس می‌شوند.

نقطه ها و خطوط

در حالی که یک کامپیوتر می تواند از بسیاری جهات بر مغز انسان غلبه کند، آنها هنوز هم اساسا می توانند باینری یا پایه 10 را بخوانند. 0 و 1. این یکی از دلایل اصلی به نظر رسیدن بارکد است. سیاه و سفید را به عنوان 0 و 1 یا روشن و خاموش در نظر بگیرید.

با توجه به آنچه در مورد انعکاس نور می دانیم، قسمت های سیاه به خوبی منعکس نمی شوند. بنابراین، آنها به عنوان 1 ثبت می شوند. با این حال، اسکنر نور بخش های سفید را تشخیص می دهد، بنابراین آنها به عنوان 0 دیده می شوند.

بارکد چه کاری انجام می دهد؟

بارکد

هر عنصر یک بارکد یک بعدی (یک رقم در زبان بارکد) به هفت ماژول عمودی متشکل از نوارها و فضاهای جداگانه تقسیم می شود. کامپیوتر این گروه ها را فقط به صورت 1 رقمی تفسیر می کند. به عنوان مثال، عدد 1 0011001 (یا یک سری فاصله و میله) است. بنابراین، در حالی که ممکن است لزوماً متوجه آن نشوید، در واقع، 95 ستون با فاصله مساوی روی هر بارکد وجود دارد که همگی با داده های دقیق جداگانه وجود دارد.

با این حال، انواع مختلفی از بارکدها وجود دارد. رایج ترین نوع UPC یا شماره محصول جهانی است که به حدود 20 کاراکتر الفا عددی محدود می شود. بیش از این نیاز به کد QR (بارکد دو بعدی) دارد.

اساسا بارکد راهی برای رمزگذاری اطلاعات در یک الگوی بصری است که یک اسکنر می تواند بخواند. این یک روش سریع برای وارد کردن داده های عددی است و شکی نیست که آنها فرآیندها را بسیار آسان تر و سریع تر می کنند.

سیستم های بارکدینگ برای شرکت ها

برای شرکت ها، بارکدها نقش مهمی در حمل و نقل و ردیابی اقلام دارند. آنها همچنین می توانند برای مدیریت موجودی استفاده شوند زیرا بارکد می تواند تعداد محصولات موجود در انبار را ردیابی کند. بارکد در بسیاری از صنایع، از مراقبت های بهداشتی و طبقه بندی شناسه های منحصر به فرد بیمار گرفته تا خرده فروشان پوشاک و مواد غذایی برای شناسایی محصول استفاده می شود. واضح است که تجربه خرید بدون بارکد بسیار دشوارتر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *